Kredytobiorcy w polsce

Niemal połowa Polaków posiada czynny kredyt. Najczęściej Polacy starają się o kredyt na zakup mieszkania. Popularne są też kredyty o charakterze konsumpcyjnym. Największą grupę kredytobiorców stanowią osoby między trzydziestym a czterdziestym piątym rokiem życia. To są osoby, które mają największe potrzeby mieszkaniowe i życiowe, a jednocześnie są na takim etapie życia, w którym mają stabilną sytuację finansową i mogą zaciągnąć duże zobowiązanie np. w postaci kredytu hipotecznego.

Raporty

Z raportów przygotowanych przez Biuro Informacji Kredytowej czy też Związek Banków Polskich można się dowiedzieć, że zobowiązania kredytowe Polaków mają łączną wartość niemal 600 miliardów złotych! Każdego roku do obiegu trafia milion nowych kart kredytowych, każdego dnia zaciągane są dziesiątki tysięcy kredytów konsumpcyjnych, a także setki kredytów hipotecznych. Jednocześnie można zauważyć, że Polacy solidnie spłacają zobowiązania, a najbardziej rzetelnie są spłacane kredyty hipoteczne. Jednak około 5% kredytobiorców ma zaległości w spłacie kredytów. Są to między innymi osoby, które utraciły pracę, emeryci, frankowicze co dalej. Na szczęście kredytobiorcy mogą skorzystać z różnych możliwości, które pozwalają im w łatwiejszy sposób spłacić zobowiązania.

Sposoby na spłatę kredytu

Biorąc kredyt nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszelkich zmian w życiu i przyszłych trudności. Jednak gdy te się pojawią warto od razu podjąć odpowiednie kroki. Można negocjować warunki kredytu, wydłużyć okres spłaty, zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, negocjować częściowe umorzenie odsetek i podejmować wiele innych działań. Jak przekonują eksperci, warto odpowiednio wcześnie reagować na trudności ze spłatami. Dzięki temu łatwiej jest negocjować z bankiem, któremu zależy przede wszystkim na spłacie zobowiązań przez kredytobiorców, a nie na tym by wypowiadać umowy kredytowe i podejmować egzekucje komornicze. Banki najbardziej skłonne są do negocjacji, gdy mają do czynienia z osobą, która dotąd solidnie spłacała zobowiązania, a nagle znalazła się w trudnej sytuacji i chce sobie z nią poradzić, niż z tymi, którzy pogarszają swoją sytuację i podejmują negocjacje będąc już na skraju bankructwa.