klimatyzacja

Klimatyzacja znacząco poprawia nasz komfort w domu i miejscu pracy, szczególnie w upalne dni. Wiele się jednak mówi o chorobach spowodowanych właśnie korzystaniem z klimatyzacji. Wszystko przez nieprawidłowe korzystanie z niej. Zobacz jakich błędów unikać.

Jakość powietrza

Korzystając z klimatyzacji należy dbać o poszczególne parametry powietrza. Nie należy zbytnio obniżać temperatury. Optymalna temperatura powietrza dla zdrowia to 20 – 22 stopnie. Zbyt niska lub zbyt wysoka powoduje dyskomfort, duże różnice przy wchodzeniu i wychodzeniu z klimatyzowanych pomieszczeń, a także wzrost podatności na infekcje górnych dróg oddechowych. Kolejnym elementem jest wilgotność. Klimatyzacja wysusza powietrze co jest niewłaściwe dla zdrowia, dlatego warto zastosować nawilżacze powietrza i stale kontrolować poziom wilgotności dzięki odpowiednim miernikom. Warto wiedzieć, że optymalna wilgotność to 40 – 60 proc.

Czyszczenie klimatyzacji

Korzystając z klimatyzacji oddychamy powietrzem przepływającym przez klimatyzator. Dlatego w interesie naszego zdrowia należy regularnie czyścic klimatyzację. Należy regularnie czyścić wloty i wyloty powietrza, a także filtry zgodnie z zaleceniami producenta. Co pewien czas konieczna jest też wymiana filtrów. Co kilka miesięcy klimatyzacja warszawa powinna być też gruntownie oczyszczana. Usługi takie wykonują firmy zajmujące się klimatyzacją i wentylacją. Specjaliści czyszczą i dezynfekują klimatyzację. Dzięki temu usuwają nie tylko zanieczyszczenia, ale też mikroorganizmy.

Wydajność klimatyzatora

Nieczyszczona klimatyzacja wpływa nie tylko na nasze zdrowie. Bez odpowiedniej konserwacji z czasem maleje wydajność klimatyzacji, a jednocześnie rośnie zużycie energii. Dlatego oszczędności na czyszczeniu klimatyzacji są tylko pozorne.

Obniżenie kosztów eksploatacji klimatyzacji

Często można obniżyć koszty wynikające ze stosowania z klimatyzacji zupełnie w innych sposób. Najlepszym z nich jest izolowanie okien od promieniowania słonecznego. W tej roli dobrze sprawdzają się specjalne folie odbijające światło, ale też zwykłe żaluzje czy rolety. Warto też wybrać urządzenia i źródła światła, które dają jak najmniejszą ilość ciepła.