W życiu niestety bywa tak, że nie wszystko układa się po naszej myśli. Czasem strata pracy, problemy finansowe lub inne zdarzenia losowe mogą wpłynąć na nasze życie z dnia na dzień w najbardziej niespodziewany sposób. Również wspólne życie dwóch osób może nie być takie jak to sobie wymarzyliśmy przez co dalsze pożycie wydaje się bezcelowe. W takim wypadku jedynym słusznym wyjściem może okazać się rozwód. 

Rozwód, czyli ostateczny krok w małżeństwie 

   Dla wielu, rozwód to ostateczny krok do którego jesteśmy pchnięci z powodu wielu czynników. Mogą to być problemy pieniężne przez które dwójka ludzi zaczyna się kłócić coraz częściej, innym powodem może być zdrada jednego z członków małżeństwa co na zawsze niszczy zaufanie drugiej osoby. W wielu przypadkach, ludzie zmieniają się, bardzo często na gorsze przez co osoba z którą wzięliśmy ślub znika bezpowrotnie zastąpiona przez inną, zupełnie nam nie znaną. W takim wypadku bardzo wiele osób decyduje się na zakończenie tej ścieżki swego życia i wzięcie rozwodu, który dla nich jest jedynym logicznym wyjściem w tej sytuacji. Rozwód jest to rozwiązanie przez sąd małżeństwa, w przypadku zupełnego i trwałego rozkładu pożycia. Taki wniosek sporządza się pisemnie i składa do wydziału okręgowego sądu. Warto zaznaczyć że wniosek taki może złożyć każde z małżonków. 

Rozpad małżeństwa- po czyjej stronie leży wina ?

   W trakcie rozprawy rozwodowej, sąd może ustalić z czyjej winy nastąpił rozpad pożycia. W takiej sytuacji może okazać się że tylko jedna z osób zawiniła lub zawinili oboje. Jest także trzecie wyjście według którego winy nie ponosi żadna ze stron. Również małżonkowie mogą zgodnie wnosić o braku winy konkretnej osoby. W przypadku stwierdzenia przez są winy jednego z członków małżeństwa, osoba winna może liczyć się z pewnego rodzaju problemami rodzicielskimi w dalszej części postępowania. Sąd bowiem ma obowiązek dokładnego sprawdzenia czy osoba odpowiedzialna za rozpad małżeństwa będzie w przyszłości w pełni wywiązywać się z obowiązków rodzicielskich. W innym wypadku sąd może ograniczyć prawa rodzicielskie danej osoby. Orzeczenie o winie ma także wpływ na przyszłe świadczenia alimentacyjne. Osoba uznana za wyłącznie winną rozpadu małżeństwa nie może bowiem żądać od osoby niewinnej alimentów, zaś ta może ich żądać od osoby winnej. 

Pomoc prawna w sprawach rozwodowych

   W zależności od miejscowości w której mieszkamy, dostępna może być mniejsza lub większa ilość adwokatów zdolnych do udzielenia nam pomocy. W przykładowym mieście jakim jest Gdynia, ilość kancelarii prawnych jest ogromna i tylko od nas zależy jaką pomoc prawną wybierzemy. Ceny mogą się bardzo wahać i są zależne od skomplikowania sprawy, renomy kancelarii oraz miasta. Warto jednak zaznaczyć, że doświadczony adwokat zwiększa nasze szanse na wygraną w przypadku gdy  strony małżeństwa nie są zgodne co do rozwodu lub ewentualnej winy jednego z jego członków. Warto pamiętać o tym, że ewentualna przegrana rozprawa może oznaczać utratę części majątku, ograniczenia w przyszłości praw rodzicielskich oraz ewentualnych alimentów. W dzisiejszych czasach, każdą potencjalną kancelarię możemy sprawdzić za pomocą internetu tak by nie wybierać w ciemno i być w stu procentach pewnym co do naszego wyboru. Od tego bowiem wyboru zależeć może duża część naszego przyszłego życia, więc nie jest to decyzja którą należy podejmować w oparciu o przeczucie. 

Rozwód to ciężkie przeżycie nie tylko dla obu partnerów, ale także dla najbliższego ich otoczenia, rodziny, a w szczególności dzieci. Warto więc zastanowić się wcześniej czy istnieje chodź cień szansy na naprawę pożycia by małżeństwo mogło przetrwać ciężki okres i zostać odbudowanym. Oszczędzi to wielu problemów które wiążą się często z licznymi rozprawami sądowymi ale także problemów które mogą pojawić się już po rozwodzie. W przypadku jednak gdy nie ma nadziei na uratowanie małżeństwa, warto jest zgłosić się po pomoc do odpowiedniej kancelarii prawniczej, która przeanalizuje nasz przypadek oraz doradzi w jak najlepszy sposób co należy dalej zrobić.